Vi spelar på måndagar med start kl. 18.30 i Bridgens Hus. Kom minst 5 minuter innan. Spelavgiften är 50 kronor per spelare. Juniorer betalar halv spelavgift. I hjärtergruppen spelar vi 27 brickor per kväll, medan vi nöjer oss med 24 brickor i ruter/klövergruppen. Vi brukar vara klara senast 22.15. Vi rekommenderar att par, som har ett genomsnittligt HCP-värde på lägre än 30 spelar i hjärtergruppen. Saknar du partner? Kolla med Göran (031-28 55 93 eller 0706-28 10 02). Han kanske kan ge tips. Du är väl medlem i en klubb, som är ansluten till Svenska Bridgeförbundet. Om inte är du välkommen att ansluta dig till Askims BK/BG 268-6095. Om du är intresserad av att spela lagspel skall du kontakta Nils-Bertil Gustafsson på telefon 0705106662 så kan han berätta mera. VÄLKOMNA!!!

Askims BK 2019-08-19
Hjärter

Grattis Hans och Jan!

PlacNamnPoängProcent
1Hans Thimell - Jan Andersson437.562.33%
2Lars Jansson - Gunnar Jansson427.560.90%
3Nils Åhlén - Eva Gunnarsson424.560.46%
4Tobias Bende - Sara Wrige422.860.22%
5Mats Allgöwer - Ella Olsson419.859.80%
6Tore Mattsson - Ivan Johnsson416.259.28%
7Britt Larsson - Gunnar Berndtsson397.556.62%
8Mats Jakobsson - Thomas Therkelson392.855.95%
9Egon Bodendal - Ann Bergqvist392.755.94%
10Lars-Håkan Wilhelmsson - Billmar Carlsson384.854.81%
11Göran Rydell - Ingvar Grahn376.853.68%
12Adam Kovasznay - Bengt Johansson373.653.22%
13Pär Ljungquist - Vivianne Norling347.949.56%
14Jan Ahlqvist - Jan Konar337.648.09%
15Hans Linusson - Agneta Persson337.648.09%
16Stefan Åsgården - Ingemar Assarsjö337.348.05%
17Karin Nyberg - Ulla Berntsson326.946.57%
18Anders Våge - Gunnar Ohlson326.246.47%
19Emil Vall - Anders Melin324.646.24%
20Sven Nilsson - Annika Wallén316.545.09%
20Mile Calic - Ulla Liedholm316.545.09%
22Gerd Sjöholm - Berit Fors309.544.08%
23Joakim Olsson - Björn Wenander306.543.66%
24Tomas Rohdin - Dan Olsson305.543.51%
25Elisabeth Granstedt - Michael Koch292.341.64%
26Alf Börjesson - Börje Skoog288.241.05%
27Gerd Wrige - Nils-Bertil Gustafsson286.540.82%
28Anna Wallgren - Nils Nordahl284.240.49%
29Oscar Hult - Ragnar Andersson281.840.15%

 Problem och kommentarer om denna sida kan skickas till Alf Börjesson (alf.borjesson@live.se)